środa, 11 lipca 2012

Kalendarium Krakowa - 11.07.1944

Zamach w Krakowie

Pół roku po wykonaniu wyroku na Franzu Kutscherze do Krakowa przyjeżdżają z Warszawy żołnierze oddziału dyspozycyjnego AK "Parasol". Chodzi o głowę Obergruppenfuhrera SS Wilhelma Koppego, wyższego dowódcy SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie. 

Przed godziną 9 na ulicy Powiśle w wjazdu na plac Kossaka akowcy ostrzelali mercedesa Koppego, próbując jednocześnie zablokować jego auto swoimi samochodami. Mimo ostrzału mercedes zdołał wyminąć blokadę, zginęło kilku Niemców, jednak ranny Koppe  przeżył. Akowcy mieli jednego rannego, ale w drodze powrotnej w starciu we wsi Udórz, gdzie Niemcy namierzyli żołnierzy "Parasola", pięciu z nich zginęło, a czterech odniosło rany. 

Źródło: aleHistoria nr 25


Na zdjęciu uroczystości NSDAP na pl. Szczepańskim w Krakowie z okazji rocznicy dojścia Adolfa Hitlera do władzy. Przemawia Kurt von Burgsdorff. Drugi od prawej - Wilhelm Koppe.

poniedziałek, 9 lipca 2012

Kalendarium Krakowa - 9.07.1521





 Na Wieży Zygmuntowskiej katedry wawelskiej zawisł dzwon, który stanie się najsłynniejszym dzwonem w Polsce., bijącym w ważne święta i uroczystości, a także w innych istotnych dla kraju i świata chwilach. 
Ufundował go król Zygmunt Stary a odlał norymberczyk Hans Beham. Po raz pierwszy Zygmunt bił 13.07.1521 r.

Na płaszczu dzwonu widnieją wizerunki świętych Zygmunta i Stanisława, godło Polski oraz Litwy. 

Na Wawel blisko 12-tonowy dzwon został dostarczony za pomocą pojazdu przypominającego sanie, pod który podkładane były drewniane bale. Operacja ta trwała długo, ale jego zawieszenie zajęło tylko około godziny.

Zygmunta w 1999 roku przebił masą ważący 15 ton dzwon Maryja Bogurodzica z bazyliki w Licheniu.

Na podstawie: aleHistoria nr 25.

środa, 4 kwietnia 2012

Malczewski – miłość.

Biografowie Malczewskiego wymieniają trzy ważne kobiety w życiu mistrza.
Pierwszą młodzieńczą miłością Malczewskiego była jego kuzynka Wanda Karczewska, z którą latem 1878 roku potajemnie się zaręczyli. Ojciec Malczewskiego pan Julian, nie był przeciwny związkowi syna. Pannie Wandzie również imponował uczeń Matejki, jednak odmiennego zdania był jej ojciec, który zaręczyny zerwał. Malczewski długo nie mógł się pogodzić z rozstaniem.
Dziewięć lat później żoną Jacka została Maria Gralewska, którą poznał w 1886 roku. Po kilku miesiącach znajomości, oczarowany Marią, oświadczył jej się. W 1887 roku przed ślubem powstał obraz Portret narzeczonej (obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie):


Ślub młodych odbył się w kościele Mariackim 29.X.1887 roku. Konserwatywny „Czas” 3 dni później relacjonował:
„W sobotę o godzinie 6 wieczorem w kościele N. Maryi Panny pobłogosławił X. infułat Bober związek małżeński między znakomitym artystą malarzem p. Jackiem Malczewskim a panną Maryą Gralewską, córką zasłużonego obywatela i właściciela apteki p. Fortunata Gralewskiego. Od ołtarza prowadził pannę młodą: ks. Marceli Czartoryski i p. Gralewski, a pana młodego ks. Marcelina Czartoryska i p. Gralewska. Po ceremonii kościelnej podejmowali u siebie rodzice panny młodej liczne grono gości weselnych.”